17
sty

INDIE 2018. Bengal Global Business Summit.

Dziś podczas mojego wystąpienia w trakcie Bengal Global Business Summit 2018 przekonywałem, że Śląsk to jeden z najważniejszych regionów przemysłowych w Europie Środkowo – Wschodniej, przed którym stają perspektywy rozwoju m.in. jeśli chodzi o innowacyjne technologie, naukę czy szkolnictwo wyższe i zawodowe.
Ministerstwo Energii konsekwentnie modernizuje sektor górnictwa i wspiera inicjatywy gospodarcze mające na celu wzmocnienie i rozwój Śląska takie jak np. Program dla Śląska.
Śląsk ma duży potencjał do rozwijania współpracy gospodarczej ze sprawdzonymi partnerami zza granicy.
W dniu dzisiejszym został podpisany listy intencyjny o współpracy pomiędzy Śląskiem a Bengalem Zachodnim.
Inicjatywa podpisania listów intencyjnych o współpracy tego regionu z Bengalem Zachodnim to krok w dobrym kierunku.

17
sty

Bengal Global Business Summit 2018

Podczas Bengal Global Business Summit 2018 odbyło się seminarium kraju partnerskiego poświęcone Polsce.  Spotkanie to było  doskonałą okazją do szczerej rozmowy w gronie przedsiębiorców, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej czy środowiska akademickiego o szansach i możliwościach zacieśniania współpracy między Polską a Indiami.

 

1

 

 

17
sty

Sesja plenarna Bengal Global Business Summit. INDIE 2018.

Sesja plenarna Bengal Global Business Summit. Oficjalne podziękowanie dla delegacji polskiej od Pani Premier Bengalu Zachodniego Mamaty Banerjee.

 

 

15
sty

„Osobowość Roku”

W dniu 15 stycznia zostałem uhonorowany zaszczytnym wyróżnieniem „Osobowość Roku” nadawanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Korzystając z okazji chciałem podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do ogromnego sukcesu, jakim jest restrukturyzacja sektora węglowego. Oczywiście przed nami jeszcze wiele wyzwań, w tym najważniejsze: zagwarantowanie branży stabilności i nowych perspektyw rozwoju.
W moim imieniu wyróżnienie odebrała Anna Margis, Dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Energii. Niestety nie mogłem uczestniczyć w uroczystości ze względu na udział, we wspomnianej już dziś, wizycie gospodarczej przedstawicieli polskiego rządu w Indiach.

15
sty

INDIE 2018.

Na zaproszenie Pani Mamaty Banerjee, Premier Rządu Bengalu Zachodniego, uczestniczę wraz z przedstawicielami polskiego rządu i firm górniczych w jednej z najważniejszych wizyt gospodarczych w Indiach. Strona indyjska chce skorzystać z naszej wiedzy, doświadczeń i nowoczesnych technologii. Dla indyjskiego górnictwa to droga do rozwoju, a dla śląskich spółek i firm z otoczenia górniczego szansa na ekspansję zagraniczną.

12
sty

FINAŁ Zabawy Dziennika Zachodniego.

Wybierz sobie Mikołaja: Wielki FINAŁ zabawy Dziennika Zachodniego odbył się już po raz 17. Podczas gali finałowej laureaci zabawy, czyli Czytelnicy Dziennika Zachodniego, odbierali prezenty przygotowane przez Mikołajów. Spotkanie Mikołajów i Czytelników odbyło się w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu

21
gru

Program dla Śląska.

Jest Program dla Śląska. 21 grudnia w Katowicach zaprezentował go premier Mateusz Morawiecki. Miałem przyjemność uczestniczenia w tym wydarzeniu. Region od dawna czekał właśnie na taki dokument. Nie zestaw życzeń i marzeń, ale listę konkretnych działań i programów, które będą potężnym bodźcem rozwojowym. Dokument obejmuje ponad 70 przedsięwzięć w różnych dziedzinach. To inwestycje w transport, rozwój infrastruktury, innowacyjność. Przygotowanie jak najlepszych warunków dla inwestorów, ale i działania mające na celu podniesienie jakości życia mieszkańców – ochrona środowiska, edukacja, służba zdrowia. Wartość tych inwestycji i programów to 40 mld zł.

19
gru

Konferencja Ministerstwa Energii oraz PGG.

W dniu 19 grudnia  odbyła się  konferencja organizowana wspólnie przez Ministerstwo Energii oraz Polską Grupę Górniczą, której tematem było:  „Układ zbiorowy pracy w warunkach nowoczesnej gospodarki”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Śląsko Dąbrowskiej Solidarności w Katowicach. Wspólnie z Zarządem PGG, ze stroną społeczną i ekspertami, zainicjowaliśmy dyskusję na temat nowoczesnych układów zbiorowych w górnictwie. Rola Ministerstwa Energii jest w tej kwestii bardzo istotna. To wyraz naszego poczucia odpowiedzialności nad dążeniem do rozwiązań, których efekty pozwolą na zwiększenie zainteresowania naszymi przedsiębiorstwami na rynku pracy.

16
gru

Największa tragedia stanu wojennego.

To była największa tragedia stanu wojennego. Dokładnie 36 lat temu funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO zastrzelili 9 górników strajkujących w Kopalni „Wujek”. Górnicy z katowickiej kopalni, jak wielu innych w tamtym czasie, sprzeciwili się komunistycznej władzy, nie dali się zastraszyć, walczyli o wolność. Pamiętamy o nich i ich ofierze – codziennie, a dziś, jak w każdą rocznicę tamtych wydarzeń – uroczyście i z największym szacunkiem.

 

gt

5
gru

150. ROCZNICA URODZIN MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO.

Zgromadzenie Narodowe w 150. rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego rozpoczęło wielkie świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wypada w przyszłym roku.

 

RR1