23
Kwi

Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie.

23
Kwi

BLOK ENERGETYCZNY 910 MW w JAWORZNIE.

Blok 910 MW zaliczył kluczowy test technologiczny – próbę ciśnieniową. Tym samym zaawansowanie inwestycji Tauronu przekroczyło już 60 procent. ​​​​Nowy blok energetyczny będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. Potwierdza on, że wysokosprawne i niskoemisyjne elektrownie, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, są i będą istotne w systemie elektroenergetycznym Polski. Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

14
Kwi

KONWENCJA PiS 14 Kwietnia 2018 roku.

W dniu 14 kwietnia br. odbyła się Konwencja PiS.
– Zaczynamy dziś wielką drogę po Polsce, by kontynuować rozmowę z Polakami. Trzeba nieustannie pracować, bo „Dobra Zmiana” wymaga ciągłego działania – powiedział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas kongresu PiS w Warszawie.

Dodał, że dobra władza dba o obywateli.

– Chcemy nie tylko mówić, ale słuchać i dyskutować. Nie działamy dla siebie, ale dla Polaków – stwierdził.

Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość musi być „partią czystych rąk i nie ma w niej miejsca dla tych, którzy będą sobie te ręce brudzić”.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć propozycji dla Polski: Dobry Start, Obniżka CIT do 9%, Program Dostępność+, Mała firma – mały ZUS, Drogi lokalne. Oznajmił, że podczas podróży po Polsce i spotkań z mieszkańcami, jest wysłuchanie i odpowiedzenie na potrzeby Polaków.

– Nasi poprzednicy mają tylko jeden program: anty-PiS, a nasz program nazywa się Polska, i to Polska równych szans. Pokazaliśmy, że można zupełnie inaczej prowadzić politykę społeczną i gospodarczą. Nasz obóz jest po to, aby dawać społeczeństwu bezpieczeństwo – powiedział.

Wicepremier Beata Szydło przypomniała, że program Prawa i Sprawiedliwości powstał po wysłuchaniu trosk, uwag i potrzeb Polaków.

– Godne życie dla polskich rodzin to coś, co wspólnie osiągnęliśmy. Dzieci i rodzina są fundamentem Polski i naszą przyszłością – stwierdziła – Dlatego chcemy wprowadzić udogodnienia dla młodych mam. Wprowadzamy program darmowych leków dla kobiet w ciąży oraz emeryturę dla kobiet, które nie pracowały zawodowo, a wychowały minimum 4 dzieci – powiedziała Wicepremier Beata Szydło.

12
Kwi

Polsko – Indonezyjskie Forum Gospodarcze w Dżakarcie.

Dziś wraz z wiceministrem Markiem Magierowskim otworzyłem Polsko – Indonezyjskie Forum Gospodarcze w Dżakarcie.
Indonezyjski rynek jest dużą szansą na inwestycje dla polskich firm górniczych. Polska posiada wieloletnie tradycje i doświadczenie w wydobywaniu surowców energetycznych. To, co możemy zaoferować partnerom indonezyjskim to m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych.
Podkreśliłem, że polskie firmy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania „pod klucz”, w zakresie projektowania i budowy kopalń, jak również dostarczenia maszyn i serwisu urządzeń. Indonezji możemy również udzielić wsparcia poprzez nasze instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie wyższe. Polskie firmy są także gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej.
Potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny. Powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu naszych krajów.
W forum, wzięły udział także polskie firmy z sektora górniczego m.in. JSW, JSW Innowacje, PeBeKa, Famur, Famur-Famak.

6
Kwi

Podpisanie Porozumienia o Współpracy polskich firm górniczych i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach.

6 kwietnia uczestniczyłem w podpisaniu Porozumienia o Współpracy polskich firm górniczych i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach.
Jest to pierwsze tego typu porozumienie dotyczące naszych firm z branży górniczej, które dzięki temu będą mogły bardziej skutecznie walczyć o kontrakty na azjatyckim rynku.
Stronami podpisanego dokumentu są JSW (największy producent wysokiej jakości węgla koksującego), PeBeKa (lider budownictwa przemysłowego w tym infrastruktury górniczej i energetycznej), Polski Fundusz Rozwoju oraz IPCCI, która zrzesza 65 firm indyjskich i ma ułatwić kontakty biznesowe na tamtejszym rynku.
Polskie marki sektora górniczego, stają się coraz bardziej rozpoznawalne na świecie oraz doceniane za wysoką jakość.
Firma z konkretnej branży, w tym przypadku górniczej, aby zainwestować w danym kraju czy regionie świata będzie mogła liczyć na pomoc instytucji i organizacji około biznesowych, które często stają się nieocenionym elementem sfinalizowania przedsięwzięcia. We wspomnianym modelu biznesowym oprócz firmy branżowej będą uczestniczyć także, instytucja finansowa, firma doradcza i organizacja biznesowa działająca na danym rynku.

29
Mar

WIELKANOC 2018

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę,

aby ten czas był czasem przemiany każdego z nas.

Aby zwycięstwo dobra nad złem i życia nad śmiercią,

będące przesłaniem Świąt Wielkanocnych,

stało się z naszym udziałem źródłem radości i nadziei.

 

Poseł na Sejm RP

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii

Grzegorz  Tobiszowski

26
Mar

SPOTKANIE STRONY SPOŁECZNEJ Z ZARZĄDEM PGG.

W dniu dzisiejszym tj. 26 marca br.wraz z Ministrem Energii Krzysztofem Tchórzewskim uczestniczyłem w spotkaniu strony społecznej z zarządem PGG.
Podczas negocjacji zarząd PGG zaproponował przeznaczenie na podwyżki dla górników, zaplanowanego na 2018 rok zysku spółki, w wysokości 200 mln zł do końca bieżącego roku. Zdaniem zarządu PGG kwota ta pozwoliłaby na możliwy ekonomicznie wzrost wynagrodzeń. Strona społeczna nie zgodziła się na propozycje zarządu PGG, wysuwając własny postulat podwyżek. Spółka oszacowała, że na spełnienie żądań strony społecznej trzeba by było przeznaczyć do końca bieżącego roku 429 mln zł. W tej sytuacji zarząd PGG, mając na uwadze kondycję finansową spółki, konieczność realizowania inwestycji, trwającą restrukturyzację oraz obowiązek spłaty zadłużenia w wysokości 5 mld zł, nie mógł zgodzić się na to żądanie.
Strony zdecydowały o podpisaniu protokołu rozbieżności i wyznaczeniu mediatora do kolejnej tury rozmów.
Zarząd PGG dostrzega potrzebę wzrostu wynagrodzeń w spółce, jednak podwyżki powinny uwzględniać sytuację finansową spółki i być powiązane z wypracowanym zyskiem.
Zarząd PGG kieruje się odpowiedzialnością za spółkę i miejsca pracy. Dlatego chce uniknąć sytuacji, która miała miejsce w Kompanii Węglowej w 2015 roku, gdzie przekraczające możliwości firmy żądania podwyżek doprowadziły w konsekwencji do upadłości firmy.

5
Mar

POSIEDZENIE ZESPOŁU TRÓJSTRONNEGO.

5 marca w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach uczestniczyłem w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Podczas spotkania omawiana była min. aktualna sytuacja sektora górnictwa węgla kamiennego.

3
Mar

Zawody o Puchar Ministra Energii w narciarskim slalomie gigancie.

W dniu 3 marca na terenie należącego do Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej ośrodka Cieńków w Wiśle już po raz drugi rozegrano zawody o Puchar Ministra Energii w narciarskim slalomie gigancie. W drużynowej klasyfikacji zwyciężyła reprezentacja PGG KWKW ROW I. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się także zawodnik z drużyny ROW I – Damian Skupień. Pokonał on trasę slalomu w czasie 24,41 sek. Na drugim miejscu w klasyfikacji ogólnej znalazł się Paweł Klimas z kopalni Knurów-Szczygłowice, a na trzecim Mirosław Patas (ROW I).

26
Lut

DOTACJA DLA SZPITALA MIEJSKIEGO W RUDZIE ŚLĄSKIEJ – GODULI.

Ponad milion dwieście tysięcy złotych dotacji otrzymał Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla Oddziału Neonatologicznego. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup 4 inkubatorów hybrydowych, 2 inkubatorów otwartych i 2 zamkniętych. Nowoczesne typy inkubatorów hybrydowych pozwalają na ograniczenie niepożądanych bodźców poprzez możliwość prowadzenia terapii w jednym inkubatorze bezpośrednio od momentu narodzin dziecka nawet do 2 tygodni. Dzięki nim rudzcy neonatolodzy będą mieli możliwość hospitalizować rocznie o 12 małych pacjentów więcej, chodzi o zmaksymalizowanie szans na przeżycie wcześniaków z masą ciała poniżej 1000g.

 

SZP