13
Lip

Zgromadzenie Narodowe: Uczczenie 550-lecia Parlamentaryzmu i 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

13
Lip

13 lipca 2018 Zgromadzenie Narodowe.

Dnia 13 lipca br. w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Narodowe. Podczas uroczystości orędzie wygłosił Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie to jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu. Zgromadzenie Narodowe, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, rozpoczęło się o godz. 12 na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Orędziu, które wygłosił prezydent Andrzej Duda, przysłuchiwali się goście z zagranicy, posłowie, senatorowie oraz najwyżsi rangą urzędnicy państwowi.

9
Lip

„Anielskie wakacje z Węglokoksem”

„Anielskie wakacje z Węglokoksem” to wspaniała inicjatywa Stowarzyszenia Domów Aniołów Stróżów i spółek Grupy Kapitałowej WĘGLOKOKS, dzięki której niemal setka dzieci, podopiecznych placówek wsparcia dziennego, wyjedzie w góry. Dziś 12 chłopców pojechało na obóz piłkarski do Górek Wielkich. Cieszy fakt, że spółki sektora energetycznego, nie tylko patrzą na wyniki finansowe, ale też na potrzeby społeczności lokalnych i otoczenie, w którym funkcjonują. Ministerstwo Energii objęło patronat honorowy nad akcją. Wszystkim dzieciom życzymy udanego wypoczynku i dobrej zabawy.

8
Lip

Spotkanie Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Województwa Śląskiego.

8 lipca Premier Mateusz Morawiecki spotkał z mieszkańcami Katowic. – Wierzę w to, że wynosimy wymiar sprawiedliwości na wyższy poziom niezawisłości, obiektywności i sprawiedliwości; spodziewam się, że będzie dużo mniej haniebnych wyroków – powiedział. Odniósł się do deklaracji polsko-izraelskiej, stwierdzając, że „rząd postawił prawdę historyczną na nogach”. Szef rządu skomentował również kwestie unijne dot. uzgodnień w sprawie migracji. Zdaniem premiera „polski nowy model gospodarczy sprawdza się m.in. dlatego, że w tym modelu zostało założone państwo uczciwe”
Według niego „Polska potrzebuje nowoczesnego górnictwa i nowoczesnego przemysłu maszyn górniczych”
– Nie jesteśmy w stanie załatwić w ciągu roku czy dwóch lat problemu smogu; musimy nadrabiać gigantyczne zapóźnienia zaniedbania naszych poprzedników – stwierdził Morawiecki

25
Cze

Uroczyste Podpisanie Porozumienia Dotyczącego Utworzenia Ośrodka Dokumentacji Górniczej.

25 czerwca br. odbyła się konferencja zorganizowana przez Wyższy Urząd Górniczy oraz Muzeum Górnictwa Węglowego, związana z uroczystym podpisaniem Porozumienia dotyczącego utworzenia Ośrodka Dokumentacji Górniczej, którego zadaniem będzie prowadzenie szeroko zakrojonych badań i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi, a także gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji, pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych.

25
Cze

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

25 czerwca 2018 roku w Katowicach obradował Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Podczas spotkania rozmawialiśmy między innymi o aktualnej sytuacji w branży, Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy oraz zbliżającym się szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Wspólnie ze stroną społeczną ustaliliśmy, że centrale związkowe we współpracy z Ministerstwem Energii, razem przygotują się do COP24. Związki zawodowe mają zaprosić swoich partnerów z całego świata. Przyjadą oni najpierw w sierpniu na spotkanie konsultacyjne, eksperckie. Padła też propozycja, żeby później w Polsce i Brukseli zaprezentowano wspólne stanowisko. Byłoby ono skorelowane ze stanowiskiem rządowym i spółek skarbu państwa, energetycznych i surowcowych. Będziemy mogli z różnych obszarów pokazać nasz dorobek w przestrzeni klimatycznej i gospodarczej.

11
Cze

Piknik Rzemieślniczy Katowickiej Izby Rzemieślniczej.

Poniedziałek, 11 czerwca br – trwa Piknik Rzemieślniczy Katowickiej Izby Rzemieślniczej – tradycyjne wydarzenie, pozwalające na integrację środowiska rzemieślniczego, przedsiębiorców sektora MŚP, pracodawców oraz przedstawicieli środowiska gospodarczego województwa śląskiego. Podczas tej uroczystości obchodził swoje urodziny Prezes Zarządu – prof. dr hab. Jan Klimek, jeszcze raz życzę wszystkiego co najlepsze.

4
Cze

„Świeć przykładem z PGG”.

Celem akcji jest edukacja i profilaktyka bezpiecznej drogi do szkoły i przedszkola dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego uczęszczających do placówek edukacyjnych na terenach wydobywczych Polskiej Grupy Górniczej S.A. Polska Grupa Górnicza w ramach akcji przygotowała dla dzieci odblaski (przekażemy blisko 45 tyś. odblasków ), które skutecznie zwiększą widoczność i bezpieczeństwo dzieci poza domem. Zajęcia dla dzieci prowadzone będą na terenie szkół i przedszkoli przez Wydziały Ruchu Drogowego Miejskich i Powiatowych Komend Śląskiej Policji. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego w myśl zasady: Jestem widoczny, jestem bezpieczny.

4
Cze

Stadion Śląski w Chorzowie.

TAURON będzie partnerem generalnym projektu „Żużel na Śląskim”. To projekt, dzięki któremu po 15 latach żużel powróci na Stadion Śląski. Stadion Śląski po modernizacji potwierdza, że cały czas jest sercem regionu i jak ważny jest dla mieszkańców Śląska. Żeby stale umacniać rangę symbolu polskiego sportu, konieczne jest przyciąganie na obiekt dużych imprez i projektów. Dlatego w imieniu mieszkańców tego regionu dziękuję zarówno organizatorom, jak i sponsorowi za to, że sprowadzili żużel z powrotem na Stadion Śląski i to od razu w takiej randze jak Indywidualne Mistrzostwa Europy.

28
Maj

Posiedzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Powierzenie Bogusławowi Hutkowi (KWK „Piast-Ziemowit” Ruch „Piast”) funkcji przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ „Solidarność” było głównym wydarzeniem sprawozdawczo-wyborczego Walnego Zebrania Delegatów (WZD) KSGWK, które obradowało w Katowicach. Lider Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej SA otrzymał 48 na 76 oddanych głosów ważnych. Jego kontrkandydata, Stanisława Kłysza (ZG „Brzeszcze”), dotychczasowego wiceszefa Sekcji, poparło 28 delegatów. Nowy przewodniczący zastąpił Jarosława Grzesika, który nie ubiegał się o ponowny wybór. 77 związkowców reprezentujących wszystkie komisje zakładowe NSZZ „Solidarność” tworzące Sekcję podsumowało najważniejsze wydarzenia kadencji 2014-2018, omówiło problemy, z jakimi przyjdzie się mierzyć branży przez kolejne lata i dokonało wyboru władz, które pokierują największą górniczą organizacją związkową w Polsce do 2022 r.

Wśród gości tegorocznego WZD byli: kapelan Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ „Solidarność” i kawaler Orderu Orła Białego ksiądz prałat Bernard Czernecki, wiceminister energii i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i były szef Sekcji Henryk Nakonieczny, przewodniczący KSGiE Kazimierz Grajcarek oraz były lider górniczej „Solidarności”, a obecnie przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz.